Fabryka Benzyny Syntetycznej Police
Fabryka Benzyny Syntetycznej w Policach, zbudowana przez IG Farben, była jednym z kluczowych obiektów przemysłowych III Rzeszy. Zajmowała się produkcją benzyny syntetycznej z węgla, wykorzystując proces opracowany przez chemika Bergiusa. Zakład, uruchomiony w 1939 roku, stał się podstawowym źródłem paliwa dla niemieckiego wojska, produkując benzynę, oleje i smary przeznaczone m.in. dla Luftwaffe, Kriegsmarine oraz Wehrmachtu. W czasie II wojny światowej fabryka była celem licznych bombardowań, jednak do końca wojny kontynuowała produkcję. W wyniku nalotów i działań wywiadu, zakład ostatecznie został zniszczony w 1945 roku.
Po wojnie teren fabryki został przekazany Polsce, a przez rok był wykorzystywany przez wojska radzieckie. Po wywiezieniu większości urządzeń, teren popadł w ruinę. W latach 70-tych XX wieku fabryka została częściowo zniszczona przez zbieraczy złomu, a jej infrastruktura naziemna i podziemna stały się interesującym obiektem badawczym. W podziemiach, które są częściowo zalane, znajduje się obecnie kolonii nietoperzy.
Dziś pozostałości po fabryce stanowią część Muzeum Historycznego „Skarb” w Policach. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „SKARB” organizuje turystyczno-dydaktyczne ścieżki, a zwiedzający mogą poznać historię tego miejsca oraz obejrzeć eksponaty związane z produkcją paliw syntetycznych w okresie wojny.